Sposoby leczenia zębów mlecznych

Dziewczynka u stomatologa

Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego i leczenie zębów mlecznych są bardzo ważne. Przeczytaj i dowiedz się, na czym polega leczenie zębów u dzieci.

Sposoby leczenia zębów mlecznych

Ostatnimi czasy coraz więcej dzieci zmaga się z próchnicą. Główną przyczyną choroby jest spożywanie dużej ilości cukrów zawartych w żywności i napojach. Zęby mleczne wymagają takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe, a młodzi pacjenci potrzebują regularnych wizyt kontrolnych, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie leczenia w odpowiednim momencie.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna mieć miejsce między 6 a 12 miesiącem życia. Właśnie w tym okresie u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Taka wizyta to tzw. wizyta adaptacyjna, mająca na celu przeprowadzenie pierwszej kontroli jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty wpływają również na podejście dziecka i sprawiają, że nie odczuwa ono strachu przed zabiegami. Dopuszczenie do sytuacji, gdy dziecko przychodzi do gabinetu stomatologicznego pierwszy raz dopiero z bólem zęba, może wywołać panikę.

Leczenie zębów mlecznych

Nowoczesne metody leczenia zębów oraz znieczulania sprawiają, że wizyty u stomatologa są bezbolesne, a nawet mogą być przyjemne. Zabiegi, które chronią mleczaki przed atakami próchnicy oraz innymi chorobami, to m.in.:

  • fluoryzacja – zabieg wykonuje się nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Fluor jest znany ze swojego działania przeciwpróchniczego, dzięki któremu najmłodsi pacjenci mogą cieszyć się zdrowymi zębami,
  • lakowanie mleczaków – polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, znajdujących się na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Lakowanie zapobiega powstawaniu próchnicy i jest bezbolesne, dlatego lekarze polecają wykonanie zabiegu na wizycie adaptacyjnej,
  • lapisowanie zębów – metoda leczenia próchnicy zębów mlecznych, polegająca na ich impregnacji azotanem srebra. Zabieg działa wzmacniająco na tkankę zębów, a co więcej, ma działanie bakteriobójcze, więc hamuje rozwój próchnicy.

Usługi stomatologiczne wraz z bezbolesnym leczeniem zębów u dzieci oferuje Przychodnia Stomatologiczna Platinum Dental Bełchatów.

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

Dość dużą popularność zyskała opinia, że o zęby mleczne nie należy szczególnie dbać, bo przecież i tak w końcu wypadną. Oczywiście jest to nieprawda, ponieważ kondycja mleczaków ma wpływ na późniejsze rozstawienie właściwych zębów w jamie ustnej. Zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w procesie kształtowania się zgryzu, a efektem bagatelizowania problemów z nimi związanych może być niewłaściwy rozwój żuchwy oraz szczęki. Dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego i profilaktyce.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...