Jak odróżnić zabytkowe monety od falsyfikatów?

Stare monety

Zabytkowe przedmioty mają często ogromną wartość. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych obiektów jest ona jedynie pozorna i że tak naprawdę okazy te wcale nie pochodzą z dawnych lat. Na szczęście istnieją specjaliści, którzy zajmują się ocenianiem zarówno wartości zabytków, jak i tego, czy rzeczywiście są one autentyczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak rozpoznać fałszywą monetę?

Stare monety są bardzo wartościowe przede wszystkim dla kolekcjonerów. Niestety niektórzy wykorzystują ten fakt i podrabiają te przedmioty, tak aby sprawiały wrażenie zabytkowych. Dlatego właśnie w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do specjalistów, którzy wiedzą, jak odróżnić okaz kolekcjonerski od falsyfikatu. Przykład firmy gromadzącej znawców numizmatycznych stanowi KSN Marek Trybulski. Profesjonaliści dobrze wiedzą, czym charakteryzowały się monety z dawnych lat, dlatego też potrafią zauważyć niepokojące sygnały mogące świadczyć o tym, że dany element został podrobiony. Zawód ten wykonują zwykle pasjonaci, którzy są oddani swojej pracy.

Często różnice w badanych okazach są minimalne, dlatego tak ważna jest rozległa wiedza, doświadczenie oraz wprawne oko. Rozbieżności mogą dotyczyć między innymi struktury monety oraz jej krawędzi, a także kolorystyki czy umieszczonej na niej treści. Profesjonalni numizmatycy korzystają z różnych narzędzi (takich jak na przykład szkło powiększające), które ułatwiają dostrzeżenie szczegółów i odnotowanie ewentualnych różnic.

Jak ocenić wartość monety?

Specjaliści poza tym, że oceniają autentyczność zabytkowych monet, zajmują się również szacowaniem ich wartości. Wycena może być skomplikowana, dlatego też podejmują się tego przede wszystkim doświadczeni numizmatycy. Wiedza, którą dysponują, znacznie ułatwia określenie przybliżonej wartości zabytkowych monet. Istotne jest to, aby korzystać z usług numizmatyków, którzy są znani z uczciwości. Wartość okazów kolekcjonerskich jest określana między innymi pod względem częstotliwości występowania monet. Znaczenie ma również skład obiektów, a zatem rodzaje kruszców, z których zostały one wykonane.

Istnieją różne metody pozwalające ustalić autentyczność monet. Można spróbować zrobić to także samodzielnie, nie ulega jednak wątpliwości, że skorzystanie z usług profesjonalistów to najbezpieczniejsza opcja, która może przynieść najwięcej korzyści. Doświadczeni numizmatycy dysponują szeroką wiedzą, co znacznie ułatwi i przyspieszy proces ustalania autentyczności zabytkowych monet.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...