Kiedy niepokoić się, jeżeli dziecko nie chce uczyć się chodzić?

Pierwsze kroki dziecka

Od momentu wiadomości o ciąży, poprzez poród i pojawienie się noworodka w domu, rodzice bacznie obserwują dynamiczny rozwój swojego dziecka, który przypada na pierwszy rok życia. To właśnie w tym okresie od maluszka, który głównie śpi i budzi się na jedzenie, zmienia się w malucha stawiającego pierwsze kroki. Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić oraz w jakim momencie należy niepokoić się, gdy maluch nie chce poznawać świata na nóżkach?

W jakim okresie życia dziecka wypada nauka chodzenia?

Organizm dziecka stopniowo przygotowuje się do chodzenia, dzięki wzmacnianiu danych części ciała, co zajmuje kilkanaście miesięcy od momentu narodzin. Początkowo stabilizuje się odcinek szyjny malucha, poprzez częste unoszenie i obracanie głowy. Następnie występuje moment częściowej pionizacji, w którym dziecko przygotowuje się do siadania, a później raczkowania – to właśnie ten etap jest szczególnie ważny przy wzmacnianiu mięśni. Przypada najczęściej na 9 miesiąc życia dziecka i trwa mniej więcej do 11 miesiąca, po czym powoli rozpoczyna się nauka chodzenia.

Wg poradnika dla przyszłych mam, chodzenie rozpoczyna się od podpierania się na stopach i dłoniach, przy czym maluch balansuje delikatnie miednicą. W ten sposób ćwiczy mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację ciała. Stają się coraz silniejsze, co pozwala dziecku odepchnąć się od podłoża na tyle, by móc wstać. Najczęściej maluchy asekurują się, łapiąc krawędzie mebli, dlatego warto pamiętać o ich prawidłowym zabezpieczeniu, żeby w razie upadku dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Moje dziecko nie chodzi – dlaczego i czy to powód do niepokoju?

Wymienione wyżej etapy, które przygotowują dziecko do nabycia umiejętności chodzenia, są niezbędne. Jednak należy pamiętać, że często przebiegają one indywidualnie i nie każde dziecko rozwija się zgodnie z przyjętą teorią. Powszechnie uznaje się, że maluch powinien zacząć chodzić między 11 a 18 miesiącem życia – stanowi to dość sporą rozbieżność czasową. To, w jakim momencie swojego rozwoju dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, zależy też od płci. Dziewczynki zazwyczaj szybciej zaczynają chodzić niż chłopcy.

Niepokój ogarnia rodziców najczęściej, gdy dziecko kończy rok. Jednak to dopiero początek przygody malucha z chodzeniem. Kiedy faktycznie należy zacząć się obawiać? Najczęściej, gdy dziecko nie podejmuje żadnych prób wstawania lub jeśli zbliża się ukończenie 18 miesiąca, a maluch wciąż nie chodzi. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, a także pozyskać informacje z portali takich jak Feminaria.pl, gdzie można uzyskać odpowiedzi od specjalistów w zakresie położnictwa na nurtujące pytania.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...