Co należy wiedzieć o trądziku podskórnym?

Trądzik jest czymś całkowicie niepożądanym. Wiele osób w ciągu swojego życia musi się z nim borykać. Na szczęście wiemy o nim coraz więcej, a więc możemy również skuteczniej z nim walczyć. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przeanalizować trądzik podskórny i doradzić, jak najlepiej mu przeciwdziałać.

Co to takiego?

Na samym początku należy wspomnieć, że trądzik podskórny ma jeszcze inną nazwę. Jest to trądzik grudkowy. Nazwy te mogą występować naprzemiennie. Trądzik podskórny jest raczej pojęciem potocznym.

Trądzik ten wyróżnia się niewielkimi grudkami. Grudki są wypełnione łojem. Ten rodzaj trądziku jest jedną z najczęściej występujących chorób, które występują u osób w wieku młodzieńczym, a więc w okresie dojrzewania. Jest to na pewno silniejszy rodzaj trądziku od tego powszechnego, ale jednocześnie łagodniejszy od trądziku skupionego, czy też ropnego. Niestety zaniedbanie tego trądziku, może doprowadzić do bardzo nieestetycznych zmian. W bliskim sąsiedztwie grudek pojawiają się krosty i torbiele, które są wypełnione ropą. Ryzyko blizn wówczas jest naprawdę bardzo spore. Z bliznami dosyć trudno jest się później uporać. Gdy są bardzo głębokie, to tak naprawdę nie możemy zrobić nic.

Jak ten trądzik wygląda?

Na pewno trądzik ten można pomylić z tak zwaną dermatozą. W tym wypadku zmiany pojawią się głównie na twarzy. Grudki są relatywnie niewielkich rozmiarów. Ich średnica raczej nie przekracza trzech, czy też czterech milimetrów. Mają one cielistą, czy też czerwonawą postać. Gdy ich dotkniemy, to są one zbite oraz dosyć twarde. Można powiedzieć, że są nieco wypukłe.

Dlaczego trądzik podskórny u niektórych osób się pojawia?

Tak naprawdę przyczyny podskórnego trądziku są mocno złożone oraz wielopłaszczyznowe. Najczęściej po prostu pojawia się w okresie dojrzewania. Wówczas cały nasz organizm wręcz szaleje. Nie ma co się dziwić, że pewne zmiany powstają. Tak będzie i nic tego nie zmieni.

Trądzik podskórny zaczyna się pojawiać, gdy dochodzi do zapalenia kanalików skórnych. Wówczas po powierzchnią naszej skóry zbiera się sebum. W dużej ilości przyczyniają się niestety do trądzikowych zmian. Powodują tym samym nadkażenie skóry. Stany zapalne w takiej sytuacji, to już norma.

Jak leczyć trądzik podskórny?

Na pewno leczenie opiera się na farmakologii. Wydawać by się mogło, że na trądzik można także wypróbować domowe sposoby, ale nic bardziej mylnego. Akurat przy tym rodzaju trądziku, należy z domowych metod zrezygnować. Jest to bardzo odpowiedzialne podejście, ponieważ możemy sobie wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku.

Gdy mamy trądzik podskórny, to polecamy jednak udać się do lekarza dermatologa. Lekarz dermatolog pomoże nam ustabilizować pracę łojowych gruczołów. Dzięki temu ograniczy łojotok. Dzięki wprowadzonemu leczeniu, nie dopuści do rozwoju zapalnych stanów, które to skutkują powstawaniu torbieli oraz nieestetycznych krost. Dzięki temu unikniemy pojawienia się szpecących blizn.

Na pewno niezastąpionym lekiem jeśli chodzi ogólnie o trądzik jest Izotek. Lek ten jest przepisywany na receptę. Zatem może nam go zapisać tylko i wyłącznie lekarz. Lek ten występuje w formie tabletek. Jest dostępny w dwóch dawkach. Dawkowanie jest oczywiście ustalane przez lekarza. Najczęściej leczenie się rozpoczyna od mniejszych dawek. Lekarz obserwuje, czy mniejsze dawki są wystarczające. Niesamowicie ważne jest to, aby obserwować zachodzące zmiany, jak i nasz organizm. Czasami rzeczywiście dawka jest wystarczająca, ale są także przypadku, w których trzeba jednak zażywać większą dawkę leku.

Nie działamy tutaj w żadnym wypadku na własną rękę, a więc jesteśmy pod opieką lekarską i to właśnie lekarzowi musimy zaufać i wierzyć.

Czasami niestety terapia lekowa nie przynosi oczekiwanych skutków. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest zastosowanie innych metod. Mowa tutaj już o metodach stosowanych w salonach kosmetycznych, jak i o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Bardzo dużą popularnością cieszy się laser i zabiegi przy jego użyciu.

Gdy nabawiliśmy się już trądziku podskórnego, to musimy także nie tylko pilnować przyjmowania regularnego leków, ale także musimy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich zasad higieny. Nie obejdzie się także bez zastosowania odpowiedniej diety oraz pielęgnacji.

Najgorsze co możemy zrobić, to drapać swoje krosty. Nie możemy niczego także wyciskać. Przy trądziku podskórnym bardzo ważne jest także używanie odpowiednich kosmetyków. W składzie na pewno nie może się znajdować alkohol. Ogólnie to skład używanych kosmetyków powinien być możliwie najbardziej naturalny. Chemii mówimy stanowcze nie.

Na pewno w kwestii doboru kosmetyków, także warto doradzić się naszego dermatologa. Na pewno wskaże nam na lekkie nawilżające kremy. Powie, abyśmy uniknęli preparatów, które uchodzą za ciężkie, które nie tylko odżywiają, ale także natłuszczają.

O diecie także mam co nieco powie. Na pewno wskaże produkty, które powinniśmy jadać, jak i te, których należy unikać. Jest to naprawdę niezmiernie ważne. Gdy połączymy odpowiednie leczenie, a także dbanie o siebie, to osiągniemy bardzo szybko sukces.

Po wyleczeniu swojego trądziku podskórnego powinniśmy jeszcze pamiętać, że później musimy zrobić co w naszej mocy, aby nie doprowadzić do jego nawrotu. Byłoby to bardzo nieodpowiedzialne. Każda osoba, która zmagała się z takim trądzikiem, wie, że jest to trudne i wymagające leczenie. W związku z tym dbajmy o siebie i stosujmy się do wszystkich zaleceń lekarzy. Na pewno wówczas mamy znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że trądzik się znów pojawi. Wręcz okaże się to niemożliwe, gdy zadbamy o absolutnie każdy szczegół.

Jak widać na załączonym obrazku, można śmiało poprawić swój stan. Trzeba tylko chcieć i nie obawiać się pomocy innych. Szczególnie gdy mamy na myśli pomoc doświadczonych lekarzy oraz specjalistów. Wiadomo, że każdy specjalizuje się w innej dziedzinie i każdy jest dobry w czymś innym. Jest to w pełni oczywiste oraz jasne.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...