Czy położna może prowadzić ciążę?

położna sprawdzająca tętno dziecka

W Polsce dominuje model, w którym to lekarz-ginekolog opiekuje się kobietą w okresie ciąży. Jednak pytanie, czy również położna może prowadzić ciążę, często pada w rozmowach przyszłych matek. Tymczasem sytuacja prawna od kliku lat jest klarowna i nie budzi żadnych wątpliwości. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem.

Prowadzenie ciąży przez położną – jakie jest stanowisko WHO?

Naukowcy brytyjscy z kilku ośrodków uniwersyteckich, po przeprowadzeniu badania porównującego modele opieki nad kobietami ciężarnymi, stwierdzili, że prowadzenie przez położną ciąży nie obarczonej komplikacjami (ciąży fizjologicznej), jest równie bezpieczne, jak z udziałem lekarza. Ma też inne atuty, wśród których niebagatelną rolę odgrywają empatia i wsparcie emocjonalne. Opinię tę podziela Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która rekomenduje ten model opieki, od lat popularny w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Jednak w Polsce ciąże prowadzone przez położne nadal stanowią relatywnie mały odsetek, choć od 2018 roku prawo dopuszcza taką możliwość, zarówno w ramach NFZ jak i w systemie lecznictwa komercyjnego.

Kiedy położna może samodzielnie prowadzić ciążę?

Położna może samodzielnie prowadzić ciążę fizjologiczną zdrowej kobiety. Jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje, powinna powiadomić o tym ginekologa, specjalistę patologii ciąży, który przejmie opiekę nad pacjentką. Niezależnie od takich sytuacji, zawsze wskazana jest współpraca położnej z lekarzem-ginekologiem. Wybierając ten model opieki nad ciążą, warto zasięgnąć informacji w lecznicy, mającej umowę z NFZ, takiej jak przychodnia Medis w Katowicach. Decyzja o prowadzeniu ciąży przez wykwalifikowaną położną z placówki medycznej, dysponującej zespołem lekarzy wielu specjalności, zwiększa poczucie bezpieczeństwa kobiety.

Jakie są zalety prowadzenia ciąży przez położną?

Położna zapewnia komplet świadczeń, pozwalających na monitorowanie zdrowia matki i dziecka – m.in. zakłada kartę ciąży, kieruje na badania diagnostyczne oraz przeprowadza badania fizykalne i KTG. Dodatkowo, udziela wsparcia emocjonalnego, a także przekazuje wiedzę na temat diety, ogólnej pielęgnacji i radzenia sobie z typowymi dla okresu ciąży dolegliwościami. Dzięki kobiecej empatii i ciągłości opieki położnej, spada poziom stresu przyszłej mamy. Ma to duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz porodu, po którym położna może nadal wspomagać matkę i dziecko w ramach wizyt patronażowych, refundowanych przez NFZ.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...