Czym zajmuje się optometrysta?

Badanie optometrystyczne

Różnorodne wady wzroku to coraz powszechniejszy problem wśród ludzi w różnym wieku. W przypadku ich pojawienia się większość osób umawia się na wizytę u okulisty. Czasem odwiedza się też optyka, który pomaga klientowi w doborze odpowiednich soczewek do okularów. Warto mieć świadomość, że jest jeszcze jeden specjalista wykonujący pokrewny do wyżej wymienionych zawód. Sprawdź, czym zajmuje się optometrysta i kiedy warto się do niego udać.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta jest przedstawicielem profesji podobnej do zawodów medycznych. Nie można go jednak uznać za medyka w ścisłym tego słowa znaczeniu, a to ze względu na brak konieczności dysponowania dyplomem ukończenia studiów medycznych. Osoba ubiegająca się o pracę na takim stanowisku może być absolwentem Wydziału Fizyki.

Do głównych zadań optometrysty zatrudnionego w takiej placówce, jak Zakład Optyczny Joanna Trzcinowicz, należy diagnozowanie wad wzroku oraz dobieranie właściwych soczewek kontaktowych, a także do okularów. Przeprowadza on specjalistyczne badanie w celu weryfikacji stanu zdrowia oczu oraz wykrycia ewentualnych wad wzroku i zaburzeń ruchu gałki ocznej. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości optometrysta zazwyczaj proponuje pacjentowi odpowiednie leczenie, rozplanowując je we właściwy sposób. Dodatkowo specjalista ten jest uprawniony do udzielania porad odnoszących się np. do sposobów czyszczenia okularów albo dbania o wzrok u seniorów. Doradza również w kwestii doboru konkretnych ćwiczeń oczu.

Co istotne, optometryści nie diagnozują chorób tego narządu. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w tym aspekcie kierują daną osobę do okulisty.

Jakich przyrządów używa w swojej pracy optometrysta?

Optometrysta w swojej pracy wykorzystuje rozmaite narzędzia. Wśród nich można wymienić m.in. takie przyrządy, jak:

  • tonometr – urządzenie przeznaczone do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • foropter – przedmiot ułatwiający dobór odpowiednich szkieł do okularów;
  • biomikroskop – sprzęt wykorzystywany do wykonywania badań przedniej i tylnej części oka;
  • oftalmometr – przyrząd umożliwiający diagnozowanie wady astygmatyzmu;
  • autorefraktometr – urządzenie służące do mierzenia krzywizny soczewki oraz rogówki oka;
  • tablice optometryczne – na ich podstawie określa się wadę wzroku, stopień jej zaawansowania, a także realne możliwości korekcji.

Z fachowej pomocy optometrysty należy skorzystać wówczas, gdy pojawiają się problemy z widzeniem. Niepokojącym sygnałem jest konieczność mrużenia oczu w celu uzyskania lepszej ostrości obrazu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...