Jak często stosować nawozy w przypadku roślin doniczkowych?

nawożenie roślin doniczkowych

Regularne podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych przekłada się na ich dobrą kondycję i prawidłowy rozwój. Aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami w doniczkach, należy dobrać odpowiedni nawóz do potrzeb poszczególnych gatunków oraz stosować go w odpowiednich momentach ich wegetacji. Sprawdzamy, czym i jak często należy nawozić rośliny doniczkowe.

Po co nawozić rośliny doniczkowe?

Nawożenie roślin pozwala na dostarczenie im różnego rodzaju składników odżywczych, których nie znajdą one w podłożu – zwłaszcza w przypadku okazów rosnących w doniczkach, w niewielkiej ilości ziemi, która szybko ulega wyjałowieniu. O to, jakie efekty daje nawożenie kwiatów, spytaliśmy eksperta ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty

Jak wyjaśnił: nawozy, gdy są odpowiednio dobrane do roślin, powodują ich szybszy wzrost. Mają wpływ również na wygląd kwiatów. Dobrze odżywione, zdrowe rośliny mają atrakcyjniejszy pokrój, większe liście i obfitsze kwiaty. 

Jak często stosować nawóz do kwiatów w doniczkach?

Zarówno rodzaj nawozu, jak i częstotliwość nawożenia, należy dobrać do gatunku roślin doniczkowych. Istnieje jednak kilka uniwersalnych reguł. Pierwsza z nich mówi, że rośliny należy nawozić tylko w okresie wegetacji, nigdy zaś w stanie spoczynku. W praktyce oznacza to, że nawóz należy podawać w naszych warunkach klimatycznych od marca do września. Drugą uniwersalną zasadą jest to, że wolno nawozić jedynie rośliny dobrze ukorzenione. Zrezygnować zaś trzeba z podawania nawozów okazom niedawno zasadzonym lub przesadzonym do nowej doniczki do kwiatów.

Częstotliwość nawożenia trzeba różnicować w zależności od pory roku i fazy wegetacji roślin. Najwięcej substancji odżywczych potrzebują one w czasie intensywnego wzrostu oraz kwitnienia. W przypadku większości gatunków dobrym odstępem czasu pomiędzy nawożeniem jest okres 2-3 tygodni. Sukulenty i kaktusy należy nawozić nie częściej niż raz w miesiącu. 

Rodzaje nawozów

Znaczenie dla kondycji roślin ma nie tylko to, jak często stosowany jest nawóz, ale również to, jakie substancje zawiera i w jakiej formie jest podawany. Istnieją nawozy mineralne, organiczne oraz organiczno-mineralne. Nawozy mineralne dostępne są w wygodnej formie granulek i koncentratów. Ich zaletą jest szybkość działania. Należy jednak uważać, by nie dopuścić do przenawożenia, skutkującego zasoleniem gleby. Nawozy organiczne mają formę płynną. Działają wolniej, ale są bezpieczniejsze dla roślin. Nawozy organiczno-mineralne to zazwyczaj koncentraty, które należy rozcieńczać wodą.

Umiejętne stosowanie nawozów do roślin doniczkowych, w odpowiednich odstępach czasu i proporcjach wskazanych przez producenta, pozwala utrzymać domowe uprawy w dobrej kondycji i zdrowiu. Kluczem do sukcesu jest – podobnie jak w przypadku podlewania – właściwe dobranie nawozu i częstotliwości jego stosowania do preferencji poszczególnych gatunków roślin. 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...