Ciągniki Versatile. Przegląd dostępnych modeli
Versatile to znany i ceniony kanadyjski producent ciągników rolniczych. Historia działalności firmy sięga lat 60. ubiegłego wieku, a prawdziwą sławę Versatile przyniosła jedna z najbardziej niezwykłych i nietypowych konstrukcji w historii maszyn rolniczych – potężny ciągnik Big Roy 1080. W naszym artykule przyjrzymy się jednak ciągnikom, które cieszą się dużą popularnością w Polsce – znacznie mniejszym ciągnikom Versatile MFWD zasilane silnikami Cummins QSL9.
Nowoczesny silnik QSL9
Wszystkie ciągniki Versatile MFWD zasilane są nowoczesnymi silnikami diesla typu Cummins QSL9, które charakteryzuje najlepsza na rynku moc i moment obrotowy. Silnik posiada wysokociśnieniowy mechanizm wtrysku typu common-rail i jest kontrolowany elektronicznie, co zapewnia bezproblemową dostawę energii. To silnik doskonały do rozruchu na zimno dzięki zintegrowanej nagrzewnicy wpustowej. Łączy wydajność i moc z oszczędnością paliwa, na której również nam zależy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy KAGRO z miejscowości Stara Łubianka, silniki Cummins QSL9 są znane także z tego, że wytwarzają niskie wibracje i nie są hałaśliwe, co bardzo cenią sobie użytkownicy ciągników Versatile.
Przekładnia, hydraulika i elektro-hydraulika
W ciągnikach kołowych nowoczesna przekładnia zapewnia bezproblemową zmianę biegów nawet podczas przewożenia bardzo ciężkich ładunków. Omawiane ciągniki Versatile charakteryzuje także niezawodna hydraulika i elektro-hydraulika. Zamknięty system hydrauliczny reaguje na obciążenie pojazdu, zapewniając dużą pojemność dla osprzętu, który wymaga wysokich przepływów hydraulicznych. Mamy więc ciśnienie i przepływ według zapotrzebowania – gdy siła hydrauliczna nie jest potrzebna, system przechodzi w tryb czuwania, co daje nam oszczędność energii.
Ciągniki rolnicze MFWD – modele w zależności od potrzeb
Najpopularniejszy w Polsce dystrybutor ciągników Versatile ma w swojej ofercie pięć modeli ciągników MFWD: 265, 295, 315, 335 i 365. W modelach 265, 295 i 335, 365 pojemność zbiornika paliwowego to 625 litrów, w modelu 315 to 645 litrów – na każdym silniku zamontowany jest filtr paliwa z separatorem wody. We wszystkich ciągnikach mamy skrzynię biegu powershift i biegi 16/9, a także hydraulikę układzie zamkniętym typu load sensing o takim samym przepływie standardowym i maksymalnym ciśnieniu roboczym. Jaki ciągnik najlepiej wybrać zależy od naszych potrzeb – jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy poprosić o pomoc dystrybutora maszyn rolniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana