Czym są pajączki naczyniowe, jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć?
Pajączki naczyniowe to zmiana skórna, która może pojawić się na różnych częściach ciała. Chociaż nie są one zwykle groźne dla zdrowia, mogą powodować dyskomfort i wpłynąć na wygląd skóry. Na szczęście można się ich pozbyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym właściwie są tzw. pajączki, dlaczego pojawiają się na ciele i jak z nimi walczyć.
Co to są pajączki naczyniowe?
Pajączki naczyniowe (łac. telangiectasia) to poszerzone i widoczne na skórze naczynia krwionośne. Najczęściej mają one postać czerwonych lub niebieskich linii, lub siateczek, o średnicy od 0,5 do 3 mm, które można dostrzec na twarzy, nogach czy ramionach. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być źródłem dyskomfortu i wpływać negatywnie na samoocenę osób dotkniętych tym problemem.
Przyczyny powstawania pajączków na skórze
Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstawania pajączków naczyniowych. Wśród najważniejszych można wymienić predyspozycje genetyczne, które sprawiają, że niektóre osoby mają skłonność do osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Innymi przyczynami mogą być hormony, otyłość, siedzący tryb życia czy nadmierne wystawianie się na słońce. Ponadto, pajączki naczyniowe mogą być efektem niektórych chorób, takich jak marskość wątroby czy różnego rodzaju zaburzenia układu krążenia. Warto zaznaczyć, że pajączki naczyniowe częściej dotykają kobiety niż mężczyzn, a ich ryzyko wystąpienia zwiększa się z wiekiem.
Jak pozbyć się pajączków naczyniowych?
Dwie polecane metody usuwania pajączków na skórze to elektrokoagulacja i skleroterapia. Obie oferuje np. Klinika medycyny estetycznej OptiDermic w Józefosławiu. Elektrokoagulacja polega na zamknięciu naczyń krwionośnych za pomocą prądu elektrycznego. W trakcie zabiegu stosuje się specjalną sondę, która przekazuje impulsy elektryczne do naczyń krwionośnych. W wyniku tego dochodzi do koagulacji białek, a naczynia krwionośne zostają zamknięte. Zabieg jest stosunkowo krótki i nieinwazyjny, a efekty są widoczne już po kilku dniach.
Natomiast skleroterapia polega na wstrzyknięciu do poszerzonych naczyń specjalnego środka (sklerozantu), który powoduje ich zamknięcie i zanik. Zabieg jest również małoinwazyjny i trwa około 30 minut. Efekty są widoczne po kilku tygodniach, ale w przypadku większych zmian może być konieczne powtórzenie zabiegu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana