Czym się różni szkoła policealna od szkoły wyższej?
Rynek edukacyjny oferuje wiele możliwości zdobycia zawodu oraz kształcenia. Dwie popularne opcje to szkoły policealne oraz uczelnie wyższe, które różnią się zarówno strukturą, jak i formą nauczania. Niniejszy artykuł przybliży różnice między tymi dwiema opcjami edukacyjnymi i być może ułatwi podjęcie decyzji w sprawie dalszej edukacji.
Czas trwania studiów
Jednym z kluczowych aspektów, w których różnią się szkoły policealne od uczelni wyższych, jest czas trwania studiów. Szkoły policealne oferują najczęściej dwuletnie programy nauczania kończące się zdobyciem dyplomu. Natomiast studia wyższe dzielą się na studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) trwające od 2 do 3,5 roku, studia II stopnia (magisterskie) trwające 2 lata oraz studia III stopnia (doktoranckie) trwające od 4 do 6 lat.
Wymagania wstępne
Aby dostać się do szkoły policealnej (np. Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej im. Aliny Pienkowskiej w Gdyni), wystarczy posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej (np. liceum, technikum czy branżowej szkoły I stopnia) i w określonym terminie złożyć odpowiednie dokumenty do sekretariatu wybranej placówki. Nie trzeba zdawać żadnych egzaminów wstępnych. W przypadku uczelni wyższych, oprócz świadectwa maturalnego, często wymagane są wyniki z egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów lub zdobycie określonej liczby punktów za wybrane wyniki egzaminów.
Program nauczania
Szkoły policealne koncentrują się na nauczaniu praktycznych umiejętności zawodowych oraz wiedzy teoretycznej. Programy policealne są oparte na konkretnych zawodach, co pozwala studentom lepiej przygotować się do przyszłej pracy. Na przykład w policealnych szkołach medycznych popularne są takie kierunki nauczania jak np.: podologia, opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, terapeuta zajęciowy czy technik masażysta. Z kolei studia wyższe oferują bardziej kompleksowe podejście do edukacji, łącząc wiedzę teoretyczną z naukami humanistycznymi oraz ścisłymi. Studenci uczelni wyższych mają także możliwość wyboru specjalizacji w ramach swojego kierunku studiów.
Tytuły zawodowe i uprawnienia
Szkoły policealne kończą się zdobyciem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Ukończenie szkoły policealnej daje możliwość podjęcia pracy od razu po zakończeniu edukacji, ale nie przewiduje kontynuacji nauki w systemie uczelni wyższych. Tymczasem studia wyższe kończą się zdobyciem tytułu licencjata, inżyniera, magistra czy doktora, co daje większe możliwości zawodowe oraz pozwala na kontynuowanie nauki na wyższym stopniu kształcenia.
Forma nauczania
W szkołach policealnych forma nauczania opiera się głównie na praktycznym kształceniu umiejętności zawodowych. W ramach zajęć studenci wykonują zadania praktyczne, uczestniczą w warsztatach czy praktykach zawodowych. W przypadku uczelni wyższych forma nauczania jest bardziej zróżnicowana i obejmuje wykłady, ćwiczenia, seminaria, laboratoria czy pisanie prac naukowych.
Opłaty i koszty
W Polsce publiczne szkoły policealne są bezpłatne dla uczniów, natomiast na uczelniach wyższych opłaty różnią się w zależności od trybu studiów (stacjonarne czy niestacjonarne) oraz typu uczelni (publicznej czy prywatnej). Ponadto studenci uczelni wyższych mają możliwość otrzymywania stypendiów oraz korzystania z programów wymiany międzynarodowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana