Dlaczego warto wybrać szkołę niepubliczną?
Funkcjonujący w naszym kraju system edukacji opiera się głównie o szkoły publiczne, które są prowadzone przez samorząd terytorialny. Zgodnie z prawem mogą jednak działać także szkoły niepubliczne, które często potocznie nazywa się prywatnymi lub społecznymi. Mimo realizacji tych samych podstaw programowych i ogólnych zasad nauczania zarówno jakość kształcenia, jak i oddziaływania wychowawcze w placówkach tego rodzaju stoją na wyższym poziomie.
Co trzeba wiedzieć o szkołach niepublicznych?
Szkoły niepubliczne są placówkami działającymi na podstawie tych samych regulacji, co szkoły publiczne w zakresie programu nauczania. Muszą one realizować podstawę programową, a także respektować zalecenia co do minimalnego wymiaru godzinowego zajęć w obrębie poszczególnych przedmiotów i klas. Co ważne, stosuje się w nich reguły oceniania i klasyfikacji uczniów, jak również prowadzenia egzaminów i sprawdzianów. Analogicznie wygląda to w obszarze dokumentowania całego procesu kształcenia. W niepublicznych szkołach podstawowych i średnich są też zatrudniane osoby, które posiadają przynajmniej taki sam poziom wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, co w placówkach publicznych. Dzięki temu, że placówki niepubliczne nabywają takie same uprawnienia co publiczne, mogą wydawać świadectwa uznawane na identycznych zasadach.
Co sprawia, że szkoła niepubliczna okaże się lepszą opcją?
Podstawowymi różnicami formalnymi między szkołami publicznymi a niepublicznymi, takimi jak choćby Zespół Szkół Niepublicznych ATENA z Sosnowca będzie pobieranie opłaty służących pokrywaniu kosztów pobierania nauki i swego funkcjonowania, a także możliwość stosowania ściśle określonych w statucie zasad rekrutacji uczniów, podczas gdy placówki samorządowe są zobligowane do przyjmowania zgłaszających się chętnych. Ważniejsze jest jednak stosowane w edukacji prywatnej podejście do procesu przekazywania wiedzy oraz oddziaływań pedagogicznych. W szkołach niepublicznych kładzie się duży nacisk na zindywidualizowane i dopasowane do potrzeb edukacyjnych uczniów metody uczenia. Szersza jest oferta zajęć dodatkowych, a pedagodzy biorą aktywny udział w kształtowaniu postaw i postrzegania świata przez uczącą się młodzież. Na ogół oznacza to wyższy poziom nauki i łatwiejszy dostęp do dobrego liceum.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana