Do czego potrzebny jest kotom żwirek?
Koty to wyjątkowe zwierzęta, które przywiązują wielką wagę do swojej higieny. Na komfort korzystania z kuwety duży wpływ ma rodzaj podłoża. Jak dopasować żwirek do indywidualnych preferencji naszego pupila? Co zrobić, jeśli zakupiony żwirek nie przypadł do gustu czworonogowi? Zapraszamy do lektury naszego kociego poradnika!
Dlaczego wybór żwirku jest tak ważny?
Każdy właściciel czworonoga musi wiedzieć, że dobry żwirek powinien być idealnie dopasowany do gatunkowych preferencji pupila. Podłoże musi spełniać określoną funkcję – pozwalać na poprawne zrealizowanie wzorca pewnych zachowań związanych z wydalaniem. W związku z tym żwirek powinien umożliwiać np. kopanie w ściółce i zakopywanie odchodów. Nie jest tajemnicą, że pod tym względem – podobnie jak pod wieloma innymi – koty mogą okazać się niezwykle wybrednymi stworzeniami.
Jaki żwirek jest najlepszy?
Żwirek, jak również karma dla kota, musi spełniać potrzeby gatunkowe. Z tego punktu widzenia powinien być drobnoziarnisty, luźny, miękki i przede wszystkim suchy. Idealne podłoże swoją strukturą przypomina piasek. Raczej zaleca się unikania żwirków aromatyzowanych, gdyż niektóre mruczki mogą wykazywać awersję względem konkretnych zapachów, co w oczywisty sposób obniża ich komfort korzystania z kuwety. Zatem nie warto ryzykować w kwestii aromatów.
Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje żwirku: zbrylający i niezbrylający. Ten pierwszy łatwo rozpoznać, gdyż po kontakcie z kocim moczem formuje charakterystyczne grudki. To duże ułatwienie dla właściciela – bez problemu uda się odseparować zużyty żwirek, używając do tego łopatki czy szufelki. Z kolei żwirek niezbrylający nie tworzy grudek, ale całkowicie pochłania mocz zwierzęcia i doskonale maskuje przykre zapachy. Bazuje głównie na glinkach lub silikażelu.
Jak tłumaczą eksperci ze sklepu zoologicznego online Akacjowawet.pl, w przypadku młodych kociąt najlepiej zdecydować się na żwirek niezbrylający, gdyż po przypadkowym spożyciu żwirku nie wytworzy się w żołądku grudka, która mogłaby zagrozić życiu kociaka. Obecnie właściciele czworonogów mają w czym wybierać – w sklepach można znaleźć żwirki bentonitowe, drewniane, silikonowe i kukurydziane. Sprawdź, który będzie najlepszy dla twojego mruczka!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana