Garomat – wytwornica pary do komory rozrostu ciasta. Czy może zużywać mniej energii?
Komora garownicza to bez wątpienia bardzo ważne wyposażenie wielu zakładów cukierniczych i piekarniczych. Sercem komory jest garomat, czyli wytwornica pary. Urządzenie to jest bardzo potrzebne, jednak utarło się, że zużywa dość dużo energii i generuje wysokie koszty. Czy zawsze jest to prawdą? Na szczęście nie. Są sposoby, aby obniżyć zużycie energii przez garomat. W artykule opowiemy o ekologicznych garomatach.
Do czego służą komory garownicze?
Zacznijmy od samych komór garowniczych. Komory lub szafy garownicze wspomagają rozrost ciasta, czyli zasadniczo najważniejszy etap produkcji wszystkich wypieków. Konstruuje się je z uszczelnionych płyt nierdzewnych, co znacząco ułatwia ich mycie i zachowanie najwyższych standardów higieny. Ponadto taka budowa zwiększa ich szczelność i gwarantuje wysoką izolację cieplną. Umożliwia to zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w komorze, co poprawia rozrost wypieków. Ciasto wprowadza się do niej w zależności od potrzeby i wymiarów komory garowniczej albo na specjalnych stelażach ze stali nierdzewnej, albo wózkach piekarniczych.
Komory garownicze mają różną wielkość. Niekiedy są to wolnostojące szafy wyglądem zbliżone do chłodniczych lub mroźniczych, a w innych przypadkach całe pomieszczenia wydzielone w zakładach cukierniczych i piekarniczych. Cechą wspólną wszystkich komór garowniczych jest bez wątpienia garomat stanowiący swego rodzaju serce garowni.
Jak działają komory garownicze?
Najważniejszym urządzeniem umożliwiającym odpowiednie działanie komory garowniczej jest garomat. Bez niego nie byłoby możliwe wytwarzanie pary, która sprzyja wzrostowi ciasta. Sterowanie do garowni zazwyczaj umieszczane jest nad drzwiami do pomieszczenia lub drzwiczkami do szafy i umożliwia regulację temperatury i wilgotności. Garomat pozwala ustawić stałe wartości tych parametrów. W standardowych komorach garowniczych stałą temperaturę uzyskuje się przez ogrzewanie jej systemem grzałek elektrycznych zamontowanych w ścianach, a parę generują grzałki do wody poprzez gotowanie jej w zbiorniku. Tworzy to jednak ogromne koszty. Dlatego firmy zajmujące się produkcją wyposażenia piekarń stale poszukują nowych, ekologicznych rozwiązań, które pozwolą zakładom piekarniczym i cukierniczym nieco zaoszczędzić.
Garomat a zużycie energii
Garownie często pracują przez całą dobę, przez co pobór prądu przez garomat jest bardzo wysoki. Są jednak sposoby umożliwiające znaczne obcięcie kosztów związanych z energią elektryczną. O innowacyjnym rozwiązaniu, jakim jest ekogaromat, opowiedział pracownik działu technicznego firmy Eurotechnika – producent maszyn cukierniczych:
Nasza firma stworzyła nowoczesne urządzenie, czyli ekogaromat, który uzyskał pierwsze miejsce podczas targów SweetTargi na produkt roku. System opiera się na ogrzewaniu komory ciepłem z odzysku i generowaniu pary przy pomocy dysz zraszających. Urządzenie to jest bezawaryjne i działa bardzo płynnie, dzięki czemu nie wymaga też skomplikowanych napraw. Wszystko to razem daje oszczędności zauważalne niemal od razu.
Garomat to bez wątpienia niezwykle ważne urządzenie znajdujące się w komorach i szafach garowniczych. Przy stale rosnących kosztach energii elektrycznej warto sięgać po innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, jakim bez wątpienia są ekogaromaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana