Jak działa przydomowa przepompownia ścieków z dwoma pompami?
Celem działania przepompowni dla przydomowych oczyszczalni jest podniesienie ścieków na wyższy poziom lub przesłanie ich na większą odległość. Dzięki przepompowniom można odprowadzać ścieki, wody opadowe i inne media z miejsc, w których niemożliwe jest zastosowanie metody grawitacyjnej. Proste przepompownie przydomowe są standardowo wyposażone w jedną pompę. Jednak istnieją okoliczności, w których celowe jest zastosowanie dwóch pomp. W tekście opisujemy ich działanie i zalety.
Przepompownia ścieków jest polecanym uzupełnieniem przydomowej instalacji oczyszczania ścieków. Oferujący przydomowe oczyszczalnie producent zazwyczaj posiada również gotowe do posadowienia przepompownie ścieków. Dzięki nim można unormować ilość dostarczanych do oczyszczalni ścieków, a w przypadku oczyszczalni biologicznych również odprowadzanie oczyszczonego ścieku. Przepompownia przydaje się też wtedy, gdy musimy zebrać ścieki z kilku źródeł (kilku zabudowań na jednej posesji lub z wielu posesji), aby przetłoczyć je do sieci kanalizacji ściekowej lub do zbiorczej oczyszczalni.
Typy i budowa przydomowych przepompowni ścieków
Wszystkie przepompownie można podzielić na dwa typy: mokre i suche. W przepompowniach typu mokrego pompy zanurzone są bezpośrednio w ściekach. Przepompownie suche mają osobne pomieszczenie na pompy, oddzielone od zbiornika na ścieki. Przepompownie dla przydomowych oczyszczalni ścieków najczęściej należą do kategorii mokrych.
Niezbędnymi elementami budowy każdej przepompowni ścieków są:
- zbiornik przepompowni – służy do gromadzenia ścieków doprowadzanych z budynków, najczęściej ma kształt cylindryczny, może być wykonany z tworzywa sztucznego lub betonu,
- pompa (lub pompy) – kompaktowa pompa lub agregat pompowy (pompa z silnikiem) o odpowiedniej wydajności (objętość pompowanego medium w jednostce czasu) oraz wysokości podnoszenia (mierzona w metrach słupa wody),
Dodatkowym wyposażeniem przepompowni może być rozdrabniacz tzw. skratek, czyli zanieczyszczeń stałych. Na rynku dostępnych jest wiele pomp, które oferują jednoczesne tłoczenie i rozdrabnianie większych zanieczyszczeń stałych, takich jak pieluszki jednorazowe, papier, tampony czy foliowe opakowania. Alternatywą dla rozdrabniania skratek jest ich separacja przy użyciu kratek i sit montowanych na wlewie ścieków lub przed pompą. Jeszcze inną opcją jest zastosowanie pomp o dużym przelocie wirnika, który zabezpiecza przed zatykaniem się i wstrzymywaniem tłoczenia.
Jak przebiega cykl pracy przepompowni z dwoma pompami?
Nawet niewielka przepompownia będzie znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza w obsłudze, jeżeli wyposażymy ją w szafę sterującą. Układy sterowania przepompowni umożliwiają obsługę (wymuszone załączanie i wyłączanie oraz sprawdzanie pracy pomp) bez otwierania zbiornika przepompowni. W szafie można też zamontować systemy powiadamiania o awariach pomp czy przepełnieniu przepompowni.
Cykl pracy przepompowni składa się z następujących po sobie okresów wypełniania się zbiornika ściekami i ich przetłaczania do kanalizacji lub do oczyszczalni ścieków. W najprostszym układzie działa to w ten sposób, że po przekroczeniu wyznaczonego poziomu ścieków włącznik pływakowy unosi się i załącza pompę. Tłoczenie trwa tak długo, aż nieczystości opadną do bezpiecznego poziomu i opadający włącznik pływakowy przerwie pracę pompy.
Taki jest normalny przebieg procesu. Jednak mogą wystąpić też sytuacje, w których pomimo przekroczenia dopuszczalnego poziomu, ścieków będzie ciągle przybywało. Aby nie dopuścić do „wybicia” ścieków, na wybranej wysokości zbiornika, należy zamontować kolejny włącznik pływakowy – tym razem uruchamiający sygnał alarmowy. Najczęstszą przyczyną podnoszenia się ścieków ponad dopuszczalny poziom jest awaria pompy. Inny możliwy scenariusz to niedopasowanie wydajności pompy do ilości zrzucanych nieczystości. W obu przypadkach rozwiązaniem problemu jest druga pompa. Pełni ona rolę zabezpieczenia przed wylaniem się nieczystości na powierzchnię. Jej włącznik pływakowy można umieścić powyżej poziomu załączenia pierwszej pompy, ale poniżej włącznika alarmu. Prawdopodobieństwo, że obie pompy jednocześnie ulegną awariom, jest bardzo małe. Wylanie się ścieków z przepompowni z dwoma pompami jest możliwe tylko wtedy, gdy druga pompa „ukryje” awarię pierwszej, a następnie sama przestanie działać. Może do tego dojść, gdy zaniedbamy okresowe kontrole stanu pomp.
Jakie zbiorniki przepompowni są lepsze: betonowe czy z tworzywa sztucznego?
Planując budowę przydomowej przepompowni, staniemy przed wyborem rodzaju zbiornika. Do niedawna żelbetonowe zbiorniki przepompowni były jedyną dostępną opcją. Obecnie chętnie wybieraną alternatywą są studzienki przepompowni wykonane z polietylenu. Przedstawiciel firmy Metria, producenta zbiorników plastikowych, wylicza zalety zbiorników przepompowni z tworzyw sztucznych:
– Najważniejszą zaletą jest absolutna szczelność, która pozostaje niezmienna przez całe dekady eksploatacji. Polietylen jest niewrażliwy na agresywne działanie ścieków, nie ulega degradacji pod wpływem wody, a także niskich i wysokich temperatur. Wielkim atutem jest też waga zbiorników: są na tyle lekkie, że do posadowienia w ziemi nie jest potrzebny ciężki sprzęt budowlany.
Zbiornik przepompowni z tworzyw sztucznych jest też rozwiązaniem proekologicznym: w całości nadaje się do recyklingu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana