Jak przebiega badanie gastroskopem?
Gastroskopia to jedno z najczęściej wykonywanych badań endoskopowych, które pozwala na dokładne zbadanie błony śluzowej żołądka, przełyku oraz dwunastnicy. Jest to niezwykle istotne narzędzie diagnostyczne w wykrywaniu chorób układu pokarmowego, takich jak wrzody, zapalenia, guzy czy polipy. Badanie to jest wykonywane za pomocą elastycznego węża z kamerą na końcu, zwanego gastroskopem.
Jak przygotować się do gastroskopii?
Aby wynik badania był jak najbardziej wiarygodny, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do gastroskopii. Przede wszystkim należy zachować 6-godzinny post przed badaniem, co oznacza, że przez ten czas nie wolno jeść ani pić. Dodatkowo lekarz może zalecić tymczasowe odstawienie niektórych leków wpływających na krzepliwość krwi oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. Warto zaznaczyć, że badanie nie powinno być bolesne, jednak może być odczuwane jako nieprzyjemne przez pacjenta.
Jak lekarz przygotowuje pacjenta do badania?
Gastroskopia rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego gardła pacjenta za pomocą specjalnego aerozolu. Zadaniem tego znieczulenia jest zmniejszenie odruchu wymiotnego oraz nieprzyjemnych doznań podczas wprowadzania gastroskopu. Następnie lekarz prowadzący badanie umieszcza w jamie ustnej pacjenta specjalne koło zębate, które ma na celu ułatwienie wprowadzenia gastroskopu oraz zapobieganie przypadkowemu ugryzieniu węża. Potem gastroskop jest przemieszczany przez przełyk i żołądek, aż do dwunastnicy.
Jak przebiega gastroskopia?
W trakcie badania lekarz dokładnie ogląda błonę śluzową przewodu pokarmowego za pomocą kamery znajdującej się na końcu gastroskopu. Obraz jest przekazywany na monitor, co pozwala dokładnie ocenić stan tkanek. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak zmiany zapalne, guzy czy polipy, lekarz ma możliwość pobrania próbek tkanek do dalszej analizy histopatologicznej. W przypadku stwierdzenia wrzodów, polipów czy innych zmian wymagających leczenia, lekarz może również podczas gastroskopii przeprowadzić zabiegi terapeutyczne. Możliwe są tu na przykład polipektomia (usuwanie polipów), skleroterapia (leczenie żylaków przełyku) czy błyskawiczne zamykanie krwotoków powstałych na skutek wrzodów. Zabiegi te można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana