Jak uniknąć opłaty produktowej za opakowania jednorazowe?
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wprowadzanych jest coraz więcej przepisów mających na celu ochronę środowiska. Wśród nich pojawia się ten dotyczący opłaty produktowej za opakowania jednorazowe, w których wielu przedsiębiorców sprzedaje swoje produkty. Czy istnieją sposoby, aby ominąć te koszty? Kogo dotyczy konieczność uiszczania takiej opłaty? Odpowiadamy!
Czym jest opłata produktowa za opakowania jednorazowe i kogo dotyczy?
Opłata produktowa za opakowania jednorazowe to koszt, który ponoszą firmy wprowadzające na rynek produkty w takich opakowaniach. Jest to forma rekompensaty za wpływ na środowisko wynikający z produkcji i użytkowania opakowań jednorazowych. Opłata ta ma na celu zmotywowanie przedsiębiorców do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie ilości generowanych odpadów oraz stymulowanie procesów odzysku i recyklingu. Opłata produktowa dotyczy przede wszystkim firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach jednorazowych, takich jak producenci żywności, napojów czy kosmetyków. Obowiązek ten spoczywa również na importerach i dystrybutorach tych produktów. W razie pytań dotyczących tego rodzaju kosztów rozwiać wątpliwości mogą osoby z hurtowni materiałów jednorazowych Ema-Pol.
Co zrobić, aby nie musieć płacić opłaty produktowej?
Chcąc uniknąć opłaty produktowej, firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach jednorazowych powinna przede wszystkim zadbać o odpowiednią organizację procesów odzysku i recyklingu. Oznacza to, że przedsiębiorstwo musi zadbać o to, aby określona liczba opakowań została przeznaczona do ponownego wykorzystania. Jeżeli tak się nie stanie, konieczne będzie uiszczenie opisywanej w tekście opłaty. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w uniknięciu opłaty produktowej, jest współpraca z innymi przedsiębiorstwami zajmującymi się odzyskiem i recyklingiem opakowań.
Inne podejście to zmiana rodzaju stosowanych opakowań na takie, które są bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób może nie unikniesz całkowicie opłaty produktowej, jednak ją zmniejszysz, wykorzystując np. opakowania papierowe zamiast plastikowych. Z tego materiału opakowania dla różnych firm i artykuły gastronomiczne w Warszawie oferuje wcześniej wspomniana firma. Tylko stosując się do powyższych rad, można skutecznie zadbać o środowisko oraz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opłatą produktową. Warto także podkreślić, że dbając o środowisko naturalne, można zatroszczyć się również o wizerunek swojej firmy i zyskać nowych klientów, którym nie jest obojętny los natury i chcących podejmować świadome decyzje zakupowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana