• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Dlaczego domy z bali są ekonomiczne?

dom z bali

Domom z bali nie sposób odmówić uroku. Wykorzystanie do ich budowy drewna sprawia, że nabierają specyficznego charakteru. Są przestronne, niebanalne i wyjątkowe. Stanowią przyjemną odskocznię od pędzącej codzienności i miejskiego życia. Jednocześnie, mimo szeregu przeciwników tej teorii, uznawane są za ekonomiczne. Wbrew pozorom wcale nie napędzają wycinki drzew, a przyczyniają się do ochrony środowiska.

Aspekty ekonomiczne domu z bali

Drewno, z którego tworzone są domy z bali, to materiał nieprawdopodobnie wdzięczny i interesujący. Zapewnia wyjątkowy i niepowtarzalny mikroklimat. Wynika to w głównej mierze ze zdolności do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniach. Ściany z drewna posiadają zdolność oddychania, co pozwala na swobodne przenikanie pary wodnej pomiędzy wnętrzem domu, a jego zewnętrznym otoczeniem. Pozwala to na zrezygnowanie z zastosowania paroizolacji, dzięki czemu koszty wybudowania domu dodatkowo spadają. Drewno zapewnia także dobrą izolację termiczną, dzięki czemu późniejsze koszty utrzymania są niewielkie.

Specyfika materiału przekłada się także na skrócenie czasu budowy. W przypadku domów z bali zajmuje to około 2-3 miesiące, podczas gdy dom tworzony jest cegieł, okres ten przeciąga się nawet do roku. Rozbieżności wynikają z charakterystyki tego procesu. Domy z bali stawia się przy użyciu „suchej” technologii, niewymagających przerw technicznych przeznaczonych na wyschnięcie zaprawy. Dzięki temu prace budowlane można prowadzić nawet w okresie zimowym.

Mniejsza waga materiału, jakim jest drewno, pozwala także na budowę w miejscach, w których postawienie domu z cegły czy betonu wymagałoby kosztownych prac ziemnych lub byłoby zupełnie niemożliwe. Dodatkowo technologia ta umożliwia zastosowanie cieńszych ścian zewnętrznych, które nie wymagają izolacji termicznej. Dzięki temu dom z drewna ma większą powierzchnię użytkową, przy tych samych wymiarach zewnętrznych. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń, ale także pieniądze.

Domy z bali a ekologia i zdrowie

Domy z bali uznawane są za drogi luksus, w dodatku przyczyniający się do niepotrzebnej wycinki drzew. Rzeczywistość nie prezentuje się jednak tak dramatycznie. Drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego, ponieważ jego pozyskanie i obróbka nie generuje takiej ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych.

Odbiorca drewna pod budowę musi raz do roku określić dokładnie potrzebny do wycinki wolumen, gdyż jego wielkość będzie miała wpływ na zakres wycinki drzew naturalnie rosnących. Za wszystkie standardy racjonalnego gospodarowania zasobami lasów w Polsce odpowiadają Lasy Państwowe, czyli państwowa jednostka prowadząca gospodarkę leśną. Organizacja ta dba i kontroluje to, by więcej drzew urosło, niż zostało wyciętych – wyjaśnia pracownik firmy Marux, zajmującej się produkcją drewnianych domków letniskowych z bali.

Drewno jest materiałem bardzo ekologicznym dzięki swojej odnawialności. Ponadto posiada ujemną emisję dwutlenku węgla oraz jest stosunkowo tanie. Gwarantuje ciepło, stabilność i nieodzowny charakter. Stając przed wyborem materiału do budowy domu, warto wziąć je pod uwagę.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...